Elektroniczny odpisu aktu stanu cywilnego

Elektroniczny odpisu aktu stanu cywilnego

 

Zachęcamy mieszkańców naszej gminy do odwiedzenia internetowej strony Ministerstwa Cyfryzacji i skorzystania z e-usługi, która umożliwia uzyskanie elektronicznego odpisu aktu stanu cywilnego. Od teraz o odpis nie tylko można zawnioskować przez internet, ale i otrzymać go automatycznie – w wersji elektronicznej. W praktyce oznacza to, że System wygeneruje dokument bezpośrednio z Systemu Rejestrów Państwowych (SRP) i prześle go na Twoją skrzynkę.

W Systemie Rejestrów Państwowych (SRP) dostępne od ręki są akty sporządzone od 2015 r. Na ich odpisy nie trzeba czekać. Starsze  dokumenty są stopniowo wprowadzane do systemu.

 

Szczegółowe informacje i usługa są dostępne na stronie:
https://www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-odpis-aktu-stanu-cywilnego-urodzenia-malzenstwa-zgonu

UWAGA

Odpis, który uzyskasz, będzie miał moc prawną tylko w wersji elektronicznej. Nie drukuj go i przekazuj tylko w tej postaci. Wydruk nie ma mocy prawnej. Automatyczny odpis będzie zawierał podpis kwalifikowany potwierdzający autentyczność odpisu.

 

PAMIĘTAJ

Aby skorzystać z e-usług dostarczanych za pośrednictwem Ministerstwa Cyfryzacji potrzebujesz profilu zaufanego lub e-dowodu z czytnikiem.

Jeśli nie masz profilu zaufanego możesz go założyć od ręki. Jak to zrobić? Obejrzyj poniższy instruktaż i wszystko stanie się jasne.

 

https://www.youtube.com/watch?time_continue=78&v=5zvWIQ7cLVU&feature=emb_title