Od 10 października wprowadzamy zasady obowiązujące w strefach żółtych na terenie całego kraju – oświadczył w czwartek premier Mateusz Morawiecki.

Od 10 października wprowadzamy zasady obowiązujące w strefach żółtych na terenie całego kraju – oświadczył w czwartek premier Mateusz Morawiecki.

Wprowadzenie strefy żółtej na terenie całego kraju wiąże się z obostrzeniami. Oto ich lista.

Obowiązek zakrywania nosa i ust w całym kraju

Objęcie całego kraju żółtą strefą oznacza, że od soboty w całym kraju obowiązkowe będzie noszenie masek we wszystkich miejscach publicznych – zarówno pod dachem, jak i pod gołym niebem.

Co ważne, zwolnione z tego obowiązku będą jedynie osoby, które posiadają zaświadczenie lekarskie lub dokument, który potwierdza niepełnosprawność.

Lokale gastronomiczne – nowe zasady

W strefie czerwonej lokale gastronomiczne będą mogły być otwarte w określonych godzinach – od 6:00 do 22:00. Na terenie całego kraju w tego typu miejscach obowiązywać będzie limit: na 1 osobę powinno przypadać co najmniej 4 m2.

Również w całym kraju w lokalach gastronomicznych i innych zamkniętych pomieszczeniach nie można udostępniać miejsc do tańczenia.

Na imprezach okolicznościowych – mniej gości

W przypadku chrzcin, wesel czy innych imprez okolicznościowych w strefie czerwonej obowiązuje limit 50 osób, w pozostałych powiatach – 75 osób. Ograniczenie to wejdzie w życie z tygodniowym okresem dostosowawczym, tj. od 17 października.

 

Wydarzenia kulturalne na nowych zasadach

W strefie czerwonej obowiązuje całkowity zakaz organizacji i uczestniczenia w wydarzeniach kulturalnych. W kinach natomiast może przebywać 25 proc. publiczności.

Jak to wygląda w pozostałej części kraju? W przestrzeni zamkniętej tego typu wydarzenie może odbyć się z udziałem 25 proc. publiczności – taka sama zasada obowiązuje w kinach.                      W wydarzeniach kulturalnych, które odbywają się w plenerze może uczestniczyć maksymalnie 100 osób – jednak liczba widzów, słuchaczy, zwiedzających lub uczestników nie może być większa niż 1 osoba na 5 m2.

Zgromadzenia

Nadal będzie obowiązywało ograniczenie dotyczące liczby uczestników zgromadzeń. Może to być maksymalnie 150 osób. Uczestnicy muszą zakrywać usta i nos, a także zachować minimum 1,5 m odległości od innych osób. Dodatkowo, pomiędzy zgromadzeniami musi zostać zachowana odległość – minimum 100 m.