Spacer po Legnicy

senior

W dniu 19.07.2023 r. uczestnicy klubu „Senior+” w Kunicach wybrali się na spacer po Legnicy zwiedzili Zamek Piastowski, Mauzoleum Piastów Śląskich w Legnicy, Kamienice Śledziowe, Dom Pod Przepiórczym Koszem, Ewangelicki kościół Marii Panny.

Zamek to jedna z najważniejszych budowli Legnicy. Przez ponad 750 lat (do 1945 r.) siedziba i symbol władzy terytorialnej: książąt piastowskich, starostów habsburskich, pruskich i niemieckich urzędów rejencyjnych. To również miejsce magiczne – ziemne usypisko wypiętrzające bryłę zamku ponad okoliczny teren kryje w sobie zalążek obecnego miasta.

Mauzoleum Piastów Śląskich w Legnicy – mauzoleum książąt legnicko-brzeskich przy kościele św. Jana Chrzciciela w Legnicy. Pierwsza na Śląsku barokowa kaplica grobowa, powstała w latach 1677–1679, upamiętnia ostatnich przedstawicieli rodu, ale jednocześnie jest pomnikiem całej dynastii Piastów.

Mauzoleum uznawane jest za wybitny zabytek epoki, jego wystrój współtworzą elementy kilku dziedzin sztuki: architektury, rzeźby i malarstwa. Ma charakterystyczny układ przestrzenny, oryginalne dekoracje, wyróżnia go program ideowy.

Kamienice Śledziowe (także: Śledziówki) – zespół ośmiu trójkondygnacyjnych zabytkowych kamienic zlokalizowanych w bloku śródrynkowym w Legnicy, w bezpośrednim sąsiedztwie Starego Ratusza.
Dom Pod Przepiórczym Koszem – jedna z renesansowych kamienic śląska, stoi przy Małym Rynku Kamienica powstała na początku XVI w., w drugiej połowie XVI w. została przebudowana, zyskała wówczas dekorację sgraffitową ze scenami figuralnymi (najprawdopodobniej dekoracja ta pochodzi z około 1565 r.). Nazwa kamienicy wzięła się od charakterystycznego cylindrycznego wykusza narożnego. Obecnie w Domu Pod Przepiórczym Koszem znajduje się galeria srebra.

Ewangelicki kościół Marii Panny w Legnicy jest jednym z najstarszych kościołów na Śląsku. Początki jego budowy sięgają XII wieku. Jest on również nazywany kościołem Mariackim, lub Niskim ze względu na położenie w dolnej części miasta.