Wójt Gminy Kunice zaprasza na EKOMIASTECZKO

Wójt Gminy Kunice zaprasza na EKOMIASTECZKO

ekomiasteczko

W dniu 17 września od godziny 11.00 do 18.00 zapraszamy mieszkańców Gminy Kunice na imprezę pn. Eko-miasteczko – wydarzenie otwarte, miasteczko w ramach którego mieszkańcy, przede wszystkim dzieci, w atrakcyjnej formule będą mogli poznać wiele działań możliwych do podejmowania we własnym zakresie, by być bardziej ekologicznym.

Program imprezy edukacyjnej – eko-miasteczka:

–  STOISKO – ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII
będziemy się uczyć o odnawialnych źródłach energii, możliwościach wykorzystania w gospodarstwach domowych technologii bazujących na oze. Stoisko to będzie również prowadzić edukację w zakresie oszczędzania energii i budowania idei samowystarczalności energetycznej.

–  STOISKO – PRAWIDŁOWA SEGREGACJA
poprzez zabawę będziemy się uczyć zasad prawidłowej segregacji odpadów komunalnych. Dla małych uczestników wydarzenia przygotujemy kolorowe stoliki z krzesełkami, by dzieci mogły przy nich siadać i wykonywać określone zadania – kolorować kolorowanki (dzieci młodsze), wypełniać ekologiczne krzyżówki, rozwiązywać wykreślanki, wypełniać testy (młodzież) itd. W ramach stoiska przygotowane będą również stanowiska do rzutów oraz maty do wykonywania zadań związanych z segregowaniem odpadów na planszach z zestawami kart. Dzieci i młodzież będą angażowane do rozmaitych aktywności w ramach serii zadań oraz będą otrzymywać drobne atrakcyjne nagrody za zaangażowanie, w myśl zasady, żeby każdy bez względu na wynik wychodził zadowolony z pozytywnej rywalizacji. Oczywiście za czołowe miejsca będą zestawy upominków. W ramach stoiska zapewnimy drobne nagrody rzeczowe w postaci zestawów kredek, flamastrów, linijek elastycznych, pojemników na długopisy, zestawów plastelin, toreb na zakupy itp. Przy stoisku nie zabraknie możliwości przygotowywania obrazów z wykorzystaniem kredy plenerowej oraz stanowisk dużych baniek.

–  STOISKO – WARSZTATY WYROBU ŚWIEC EKOLOGICZNYCH
umożliwiające na żywo poznanie zasad przygotowywania określonych produktów, wytwarzania świec ekologicznych. W trakcie przebiegu wydarzenia uczestnicy będą mogli podejść do domku/namiotu i obserwując dowiedzieć się jak wykonać określone przydatne środki czy wytworzyć świece. W trakcie wydarzenia stoisko będzie przygotowane do wykonania min. 100 świec, które zostaną rozdane mieszkańcom.

–  STOISKO – WARSZTATY WYROBU MYDEŁEK EKOLOGICZNYCH
umożliwiające na żywo poznanie zasad przygotowywania określonych produktów, wytwarzania mydełek ekologicznych. W trakcie wydarzenia stoisko będzie przygotowane do wykonania min. 100 mydełek, które zostaną rozdane uczestnikom .

–  STOISKO – JAK NIE MARNOWAĆ JEDZENIA
edukowanie w zakresie zasad niemarnowania żywności, wskazywania tego co robić, by nie dopuszczać do wyrzucania jedzenia, ale istotne będzie również w kontekście generowania do systemu jak najmniejszej ilości odpadów co można poddać kompostowaniu i dlaczego warto to zrobić.

–  STOISKO – H2O TO JEST TO!
informowanie o wodzie, jej zasobach i konieczności ich ochrony, edukować o sposobach postępowania z kanalizacją jako miejscem odprowadzania odpadów płynnych, nadto o tym jak działają oczyszczalnie ścieków. Będzie również zachęcać do picia kranówki, jako wody zdrowej i eliminującej zalewający nas plastik.

–  STOISKO – ŚWIADOMY KONSUMENT
edukacja w kontekście bycia świadomym konsumentem, czyli wyboru właściwych rodzajów opakowań, eliminacji negatywnych zachowań powodujących zwiększanie emisji poprzez nieprzemyślane decyzje zakupowe.

–  STOISKO – MISTRZOSTWA W EKOLOGICZNYCH WARCABACH
mistrzostwa w ekologicznych warcabach, które przebiegać będą w trzech kategoriach wiekowych – dzieci, młodzież, dorośli.

ekomiateczko